peter-verhaak.nl

Ascoli Piceno (1)

Het is chaos in Ascoli Piceno. Alles staat in de steigers en onze entrée in het renaissancestadje was al even chaotisch. Google zou ons de weg wijzen naar een parkeergarage en meende deze dwars door het middeleeuwse hart van het stadje te moeten vinden, waardoor we in steeds smallere kruipdoor-sluipdoor toestanden verzeild raakten. Ik móest ten slotte een steegje in, dat me aan beide kanten 30 cm speling bood om vervolgens een bocht in een iets bredere straat te moeten nemen waarbij ik de linker-voorpunt van de auto op vijf millimeter van de tegenoverliggende muur liet schampen terwijl mijn rechterkant de tegenoverliggende muur ook tot op zeven mm naderde.

 

Na deze bocht zijn we de stad weer uitgereden en hebben gewoon de 750 meter naar het Centro Storico teruggelopen.


Zoals gezegd, alles in de steigers. De statige corso Mazzini zou door tal van renaissance palazzi omgeven zijn. We zagen ze wel, maar veelal achter een schutting.


De San Agostinho werd door een gigantische hijskraan geflankeerd en was gesloten.


De Dom liet zich wel betreden maar had een totaal omsteigerd schip.


 

Er was bijna geen monument te vinden of het werd op een of andere wijze hersteld.


We vroegen ons af of de aardbeving van 2016 hier nog debet aan zou zijn. Deze beving had als epicentrum de plaats Norcia, hemelsbreed zo’n 20 km ten westen van ons huis op de berg. Montemonaco en Montefortino, dorpjes hier aan de voet van de berg, horen bij de plaatsen met “behoorlijke schade”, het zwaarst getroffen dorp, Amatrice, ligt een km of twintig naar het zuiden. 

Laetizia, één van de drie broers en zussen die La Filomena, ons huis beheert, vertelde dat de gevolgen van de beving hier aanzienlijk zijn. Veel mensen zijn weggetrokken naar plaatsen, dichter bij de kust. Maar Ascoli ligt weer een km of 30 naar het oosten en wordt niet genoemd onder de 70 plaatsen met zware of behoorlijke schade.

 

Dus, óf de gemeente Ascoli had een enorme begrotingsmeevaller en heeft besloten alles in één keer op te knappen en te restaureren, óf zo’n aardbeving heeft ook een hoop “stille” schade veroorzaakt, leidend tot de noodzaak van groot onderhoud aan tal van openbare gebouwen.

 

 

 

Laat reactieformulier zien